Yüzer Oda
Ses Yalıtımı

Yüzer oda ses yalıtımı oda içinde oda sistemidir. Odalar arası ses geçişini engellemek sesi sadece odaya hapsetmek için yapılan teknik uygulamalardır. Yüzer oda ses izolasyonu çalışmalarında akustik yalıtım ile ses dalgalarının oluşturduğu eko, yankı, çınlama gibi etkilerden kurtulmanızı sağlıyoruz.

yüzer oda ses yalıtımı

Ses Yalıtımı ve Akustik İzolasyon

Yüzer Oda Ses Yalıtımı Malzemeleri

Tavan ve duvar ses yalıtımı için ilk etap olarak temiz ve düz yüzeye yoğunluğu 200dns olan bariyerli süngerpan veya bondex sünger kullanılıyor. Ahşap veya metal karkas profil ile 15 er cm’lik boşluk  bırakılıp, alçıpan mdf osb gibi malzemeler uygulamaktayız. Ses frekansı çok yüksek ise yüzey kaplama malzemesinden önce karkas içine 50dns taş yünü veya akustik sünger kullanıyoruz. Kaplanan inşaat malzemesinden sonra tecsound bariyer veya ağır epdm ses izolasyon bariyeri kullanılır. Bu bariyerin kalınlığı en az 3mm olması gerekir. Üzerine tekrar kapama ürünü olarak ses yalıtımlı alçıpan kullanıyoruz.

Akustik Ses İzolasyonu

Yüzer Oda Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır ?

Zemin ses yalıtımı için ilk öncelik 200dns süngerpan kullanılıyoruz. Yine duvar ve tavanda olduğu gibi karkas uyguluyoruz. Karkas içine taş yünü eklenip yüzeyi kapatılıyor. Sonrasında epdm ve tecsound ses bariyeri, evapan akustik şilte kullanılıp parke veya akustik halı uygulanıyor. Tabi bu anlatılan uygulama modeli her ses frekansı için geçerli değil. Kullanılan malzemelerin kalınlık ve yoğunlukları hatta ham maddeleri ses şiddetine göre değişiklik gösterir. Bunun için firmamızdan Akustik danışmanlık, projelendirme ve tasarım hizmeti almanız her açıdan sizin için en iyisi olacaktır.

Yüzer oda ses yalıtımı yapımı başlı başına maliyet gerektiren uygulamalardan biridir. Yüzer oda da yapılan ses yalıtım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılmaması ,yanlış malzemenin kullanılması ve nitelikli kişiler tarafından yapılmaması da bu maliyeti daha fazla artırmaktadır.